Image Alt

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier, ismini üreticisinden alan bir ingiliz yapımı köpektir. Köpek ilk üretildiğinde av için kullanılmıştır. Köpeği üreten kişinin ismi Jack Russell’dir ve kendisi ingiliz din adamıdır. Köpek yeterince hareketli bir türdür eğer egzersizleri iyi sağlanırsa ev ve apartman içinde rahatlıkla yaşayabilmektedir. Ev içerisinde sürekli hareket halinde olması evi biraz dağıtabilir ama iyi bir eğitimle evinize uyum sağlamasını kolaylaştırılabilir. Köpeğin safkan halini genelde İngiltere ve çevresinde bulabilirsiniz. Köpek günümüzde genellikle köpek yarışlarında kullanılır ama gerçek işlevi tilki avıdır.

Jack Russell Terrier, av köpeği olduğu için sürekli bir egzersiz ihtiyacı olacaktır, köpek diğer türlerle kıyaslanırsa aşırı hızlıdır. Köpek oyun oynamaktan aşırı şekilde hoşlanır, eğer ilgi gösterebileceğiniz bir köpek arıyorsanız mutlaka Terrier tercih edilmelidir.

Jack Russel Terrier ne kadar büyür?

Köpeğe iyi bakılırsa ve tüm sağlık ihtiyaçları karşılanırsa 36 santime kadar uzayabilir. Normal boyutları ise 25-36 cm arası değişmektedir. Sağlıklı bir terrier 15 yıla kadar yaşayabilir. Jack Russel Terrier’in ortalama yaşam süresi ise 10-15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Köpeğin sağlıklı bir ağırlığı ise 7 kilodur, Terrier 6-8 kilo arasında değişiklik gösterebilir.

Jack Russel Terrier ne kadar egzersize ihtiyacı vardır?

Köpek sürekli ev içerisinde yaşarsa depresyona girerek hayatını kaybedebilir, günlük olarak egzersize ve gezdirilmeye çıkarılması gerekir. Bazı durumlarda ise evde egzersiz yöntemleri ile bu ihtiyaç karşılanabilir. Köpek dışarıda gezdirilirken mutlaka tasma kullanılmalıdır, keşfetmeyi ve gezmeyi çok seven bir tür olduğu için kaçıp yeni yerlere gidebilir ve yakalaması oldukça zordur.

Ev içerisinde sürekli oyun oynamak isterler ve kendileri ile oyun oynamayan kedilerle anlaşamazlar. Ev içerisinde ki çocuklarınızla çok iyi anlaşırlar ve bir zararları dokunmaz.

Jack Russel Terrier’in yatkın olduğu hastalıklar nelerdir?

Terrier sağlıklı bir şekilde bakımı yapılırsa herhangi bir hastalığa yakalanması söz konusu değildir lakin köpeğin yatkın olduğu hastalıklar; Sağırlık, Lenslerde çıkık, diz kapaklarında çıkık, Ataksi, Glaukom gibi hastalıklara yatkındır. Bu hastalıklara yatkın olma sebebi çok hareketli bir yapıya sahip olmasıdır.

Jack Russel Terrier bakımı nasıl yapılır?

Köpeğin bakımı diğer türlere göre daha basit denilebilir lakin egzersiz ihtiyacı size zorluk çıkarabilir. Terrier diğer köpeklere göre kıyaslanırsa orta düzeyde tüy dökebilir. Köpeğin herhangi bir traş ihtiyacı yoktur ve gerektiğinde yıkanabilir. Haftada bir kere veya bir kaç kere fırçalamak gerekebilir.

Jack Russel Terrier eğitilebilir mi?

Evet köpek eğitilebilir, eğitim düzeyi diğer köpeklere göre kıyaslanacak olursa 5 üzerinden 3 puan verilebilir. Anlaşma düzeyi gayet iyidir ve 5 üzerinde 4 puanı alır. Zeki bir köpek olduğu için yabancılara karşı agresif hareketler sergilemez. Aynı zamanda köpek itaatkardır, doğru şekilde eğitimi verilirse itaat etmekte herhangi bir güçlük sezmez.

Veteriner Kliniği VetArt her zaman sevimli dostlarımızın yanında… Kontrollerinizi düzenli yaptırmalı ve onun sağlığından emin olmalısınız. Fıstıkağacı Üsküdar, Acıbadem, Koşuyolu bölgelerinde, Kadıköy veteriner kliniği ve Ataşehir veteriner kliniği olarak ta hizmet vermektedir.

Vetart Veteriner Kliniği 04.07.2012’de Vet. Hek. Koray Musluer tarafından kuruldu. 11 yılı aşkın süredir bizlerin en yakını olan can dostlarımızın sağlığı için özveriyle çalışıyoruz. Her geçen yıl tecrübemizi arttırırken, ekibimizi ve teknolojik donanımlarımızı, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için geliştirmeye devam ediyoruz.

<!-- wp:code -->
<pre class="wp-block-code"><code>
User
[instagram-feed feed=1]</code></pre>
<!-- /wp:code -->
Instagram feed